Zmiana perspektywy

Twórcze myślenie to przełamywanie utartych schematów, by spojrzeć na sprawy z różnych punktów widzenia.

Dr Edward de Bono

 

Technika Zmiana perspektywy jest narzędziem opisywanym między innymi w NLP (neurolingwistyczne programowanie) i w psychologii poznawczej. Polega na tym, że patrzymy na siebie, na innych, na daną sytuację lub system z różnych punktów widzenia.

Jeden punkt widzenia jest odpowiedni dla danej perspektywy i daje tylko fragmentaryczny obraz całości. Jeżeli chcesz uczynić ten obraz bardziej kompletnym, warto spróbować spojrzenie na daną sytuację w różny sposób.

Umiejętność ta jest bardzo przydatna m.in. w nabieraniu dystansu do trudnych sytuacji, negocjacjach, rozwiązywaniu konfliktów, poprawie jakości relacji, zrozumieniu oczekiwań drugiej osoby, a nawet całego
systemu.

Wzrost naszej świadomości w tych kwestiach pozwala w efekcie na świadome i spójne z naszym systemem wartości podejmowanie decyzji.

Najczęściej spotykanymi perspektywami są:
perspektywa własna (pozycja pierwsza),
perspektywa innej osoby w tej samej sytuacji (pozycja druga),
perspektywa niezależnego obserwatora, metapozycja (pozycja trzecia),
perspektywa systemu (pozycja czwarta).

Z reguły najmniejszym problemem jest spojrzenie z własnej perspektywy, gdyż tak odbieramy świat i przez większość czasu tak właśnie funkcjonujemy.

Kierujemy się wtedy własnymi wartościami i przekonaniami oraz stosujemy swoje filtry postrzegania, doświadczania i interpretowania otaczającej nas rzeczywistości.

Pozycja druga polega na spojrzeniu na świat czy sytuację od strony fizycznej i emocjonalnej oczami drugiej osoby, uczestniczącej w tej samej co my sytuacji. Jest to „wejście w buty” rozmówcy, zamienienie się miejscami, tak aby w rezultacie uświadomić sobie, czego rozmówca oczekuje, jakie wyznaje wartości, co go cieszy, irytuje, złości. Takie postrzeganie jest niezwykle korzystnym doświadczeniem, gdyż pozwala nam spojrzeć na siebie oczami innej osoby i ujrzeć to, czego nie dostrzegamy z własnej perspektywy. Pozwala nam to zebrać mnóstwo informacji, uświadomić sobie wiele kwestii i w efekcie zrozumieć sprawy, które są niezrozumiałe, gdy uwzględnia się tylko własny punkt widzenia.

Jest to szczególnie przydatne w przypadku rozwiązywania konfliktów, przygotowania się do negocjacji, do rozmów kwalifikacyjnych, a także w sytuacjach, w których chcemy poprawić relacje z innymi ważnymi dla siebie osobami.

Pozycja trzecia — spojrzenie z punktu widzenia obserwatora — jest niezależną oceną sytuacji czy osoby. Polega na przeniesieniu punktu widzenia poza siebie i poza drugą osobę — z boku, z tyłu, z przodu, ponad głowami, z bliska, z daleka… Obserwator znajduje się w dysocjacji, nie interpretuje zdarzeń, z dystansem opisuje, jak dana sytuacja czy osoba wygląda, przygląda się z boku i stara się zrozumieć, o co chodzi w zaistniałym położeniu.

Pozycja czwarta — spojrzenie z perspektywy systemu — pozwala nam spojrzeć na siebie, innych, na daną sytuację z lotu ptaka w ujęciu systemowym. Systemem może być np. cała rodzina, interesariusze projektu, dział, organizacja, grupa kapitałowa. Możemy wówczas zauważyć pozostałe elementy wybranego systemu i wzajemne zależności pomiędzy nimi. Możemy dostrzec kluczowe, z perspektywy całego systemu, aspekty analizowanej sytuacji.

Narzędzie to jest z powodzeniem stosowane, gdy:
– Chcemy przyjrzeć się wybranej sprawie, osobie czy sytuacji z szerszej perspektywy.
– Potrzebujemy zebrać dużo informacji, uświadomić sobie wiele kwestii.
– Chcemy nabrać do pewnych spraw dystansu lub głębiej je zrozumieć.
– Pragniemy przygotować się na czekające nas zmiany i wyzwania.

Stosując Zmianę perspektywy, możemy dodatkowo posłużyć się różnymi wariantami, dotyczącymi:
– Zmiany osoby,
– Zmiany czasu,
– Zmiany informacji,
– Zmiany w systemie.

*M.Wilczyńska, M.Nowak, J.Kućka, J.Sawicka, K.Sztajerwald; „Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste”, Helion 2013


umów się na bezpłatną sesję coachingową

Zostaw komentarz

Discover more from Just Be Your Mentor

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading