Leonardo da Vinci i Elon Musk, co mają wspólnego? To znani wielcy marzyciele. Tworzący wspaniałe wizje, ale także na tyle odważni, aby je urzeczywistniać. Ich wyjątkowość polega na tym, że nie poprzestali na marzeniach. Większość ludzi snuje wspaniałe wizje, ale niewielu ma równie wspaniałe osiągnięcia.
Jeżeli temat Marzeń i ich urzeczywistniania jest dla Ciebie ciekawy, możesz o tym przeczytać w darmowym rozdziale “Marzenia” w mojej książce “Zbuduj karierę swoich marzeń”.
Dlaczego większość z nas zadowala się dobrym samopoczuciem, jakie daje pozytywne fantazjowanie i nie przechodzi do działania?
Niezgodnie z dość powszechnym poglądem, że tak zwane pozytywne myślenie wystarcza do tego, aby wzbudzić motywację do działania, Gabriele Oettingen* przekonuje, iż nakreślenie pozytywnej wizji pożądanego rezultatu może wręcz tę motywację osłabić.
WOOP wg Oettingen
Metoda WOOP opracowana przez Gabriele Oettingen, to czterostopniowa procedura:
1. Wish (życzenie/ marzenie/ cel)
2. Outcome (wynik, pożądany rezultat/ korzyść)
3. Obstacle (przeszkoda)
4. Plan (plan/ harmonogram)
Jest to metoda którą możesz szybko opanować i bez problemów stosować w odniesieniu do celów długo- i krótkoterminowych, a która – co potwierdzają badania – pomoże ci ukierunkować działanie i zwiększyć energię do jego podjęcia.
Samo snucie wyobrażeń dotyczących przyszłości niestety nie pomaga. Choć na krótką metę jest przyjemne, fantazjowanie osłabia nasze wysiłki i prowadzi do kolejnych porażek. Pogrążamy się w niezdecydowaniu, na granicy apatii, podatni na impulsywne miotanie się między różnymi działaniami przekraczającymi nasze możliwości, sfrustrowani gotujemy się ze złości, mamy poczucie nieszczęścia, którego nie potrafimy zrozumieć. Jednak doświadczanie marzeń w umyśle i jednoczesne ugruntowanie się w rzeczywistości, z którą mamy się zmierzyć, pozwala nam przygotować się na to, co niesie ze sobą życie – pozwala utrzymać kontakt z tym, co najbardziej realne i trwałe w naszym życiu.
Metoda WOOP wykorzystuje tzw. kontrastowanie mentalne. Badania naukowe wskazują, że wychwalana zasada DREAM IT -> WISH IT -> DO IT nie sprawdza się w wielu sytuacjach. Dlaczego? Ponieważ kiedy fantazjujemy obniża się nasz poziom energii potrzebnej do działania. Wprowadzamy się w tymczasowy stan błogości, spokoju – i letargu.
Tymczasem najlepszym sposobem na to, by pobudzić kogoś do działania, jest skłonienie go do snucia pozytywnych fantazji, a następnie natychmiastowe skonfrontowanie pozytywnych wyobrażeń z rzeczywistością, która stanęła na drodze ku marzeniom. Taka metoda jest nazywana kontrastowaniem mentalnym. Pomaga ominąć relaksujące działanie marzeń i pobudza efektywnie do ukierunkowanego działania.
*Gabriele Oettingen jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie w Hamburgu w Niemczech. Jej praca naukowa i badania doprowadziły do stworzenia skutecznych i łatwych do zastosowania interwencji dotyczących zmiany zachowania, jest autorką lub współautorką kilku książek z zakresu zmiany zachowania.
Jeśli chcesz wypróbować jak to działa, umów się na sesję diagnostyczną – całkowicie bezpłatną sesję coachingowo-mentoringową.