Lean out – Marissa Orr

Marissa Orr rozpoczęła swoją karierę w Google ponad 15 lat temu jako członek-założyciel zespołu Google Sales Operations & Strategy, a następnie pracowała jako Vertical Marketing Manager w Facebooku, gdzie pracowała dla kobiety, szefowej, która ją notorycznie poniżała i umniejszała jej osiągnięcia. W tym samym czasie i w tej samej firmie przyszło jej prowadzić inicjatywę wspierającą kobiety w Facebooku, w ramach której prowadziła wykłady i warsztaty dla tysięcy kobiet na całym świecie, czując przy tym dysharmonię oficjalnie głoszonych wartości i brutalnej rzeczywistości.

Jej świetna i szczera do bólu książka “Lean Out” obala filozofię znanej i okrzykniętej bestsellerem “Lean In” Sheryl Sandberg, zgodnie z którą, kobiety muszą zachowywać się tak samo jak mężczyźni, aby być tak samo i równo traktowane. Orr nie jest osamotniona w swoich odczuciach. Także Michelle Obama w swojej autobiografii “Becoming” potwierdza, że ta filozofia nie zawsze działa, a nawet częściej nie działa.

W “Lean Out” Orr odkrywa prawdę o kobietach, władzy i miejscach pracy oraz ujawnia dysfunkcje korporacyjne jako źródło globalnej luki płacowej, która wciąż wynosi 80%, pół wieku od wprowadzenia ustawy o równych wynagrodzeniach w USA.

“Lean Out” nie jest ani karykaturą, ani krytyką “Lean in”. To zupełnie inna perspektywa oceny tych samych problemów kobiet na rynku pracy.

Osobiście przeczytałam obie książki i moje postrzeganie świata jest zdecydowanie bliższe Orr niż Sandberg. Bardzo dobra książka, wiele prawdziwych obserwacji popartych badaniami naukowymi i raportami cenionych firm konsultingowych. Treść dająca wiele do myślenia i zastosowania we własnym działaniu.

“Lean Out” oferuje nowe i odświeżająco szczere spojrzenie na to, jak naprawdę wygląda sytuacja w dzisiejszych korporacjach. Opierając się zarówno na dogłębnych badaniach, jak i na osobistych doświadczeniach, Orr przebija dziurę w dzisiejszej retoryce feministycznej (ta właśnie jest mocno akcentowana w “Lean In”) i zszywa ją nowymi, przekonującymi argumentami. Orr wskazuje całą gamę powodów, dla których więcej kobiet nie osiąga szczytu w firmach i jak te firmy mogą lepiej motywować kobiety. Kluczem jest bowiem faktycznie słuchanie tego, co mają do powiedzenia i nagradzanie cech, które zapewniają im i ich firmom sukces, a nie wprowadzanie sztucznych parytetów kobiet, na których widok każdy się wzdryga, nawet same kobiety.

Szkoda że nie ma polskiej edycji, ale dodatkowym plusem jest jej dostępność na Audible.

Gorąco polecam tę lekturę, zwłaszcza przed okresem ustalania przedsięwzięć i planów na Nowy Rok.

Zostaw komentarz

%d