Czerwony alert – Bill Browder

Ta książka demaskuje mechanizmy tuszowania przez rosyjskie władze uwięzienia Magnitskiego i jego brutalnego morderstwa. Gdy autor odkrywa kolejne kłamstwa, Kreml jawi się jak nagi król. Bill Browder, jako szef funduszu, który zatrudniał prawnika Magnitskiego, zabiera czytelników w daleką podróż do świata funduszów w Nowym Jorku i Londynie, poprzez bezwzględne bitwy z oligarchami w burzliwym postsowieckim krajobrazie, do jego wydalenia z Rosji na polecenie Putina.

Browder kreśli drastyczny portret Rosji, w której działalność przestępcza zakrojona na szeroką skalę. Browder rzuca światło na swoją osobistą transformację, od finansisty do działacza na rzecz obrony praw człowieka, prowadząc kampanię na rzecz sprawiedliwości wobec zmarłego prawnika i przyjaciela. Z oszustwem, łapówkarstwem, korupcją i torturami ujawnionymi na każdym kroku, Czerwony alert jest szokującym, lecz prawdziwym politycznym rollercoasterem, który rozgrywa się na najwyższych szczeblach władzy.

Dla mnie osobiście ta książka jest czymś więcej. Po pierwsze jest łatwa do zwizualizowania, ponieważ akcja dzieje się w czasach i miejscu które łatwo sobie wyobrazić. Polska, prywatyzacja państwowych spółek, komercjalizacja, akcje pracownicze, świadectwa udziałowe – brzmi znajomo? Tak, bardzo znajomo. Po drugie, jak czytam biografie takich postaci jak Browder, zawsze mam te same odczucia, chciałabym narodzić się jeszcze raz i pokierować inaczej swoim zawodowym życiem.

Gorąco polecam!

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: