Znacie na pewno historie zmieniających się teorii naukowych na temat różnych zagadnień na przestrzeni czasu. Sztandarowe przykłady – jajka szkodzą, ponieważ mają wpływ na wzrost złego cholesterolu a dziś, jajka są zdrowe i nawet znam kilka diet, których podstawowym składnikiem są jajka. Mleko – pij mleko! A dziś mleko jest szkodliwe dla zdrowia dorosłego człowieka. Kawa szkodzi czy pomaga? Takie przykłady można mnożyć.
A co na temat stresu?
Od lat lekarze, psycholodzy, coach’e powtarzają nam – stres jest przyczyną chorób. Zwiększa ryzyko wszystkiego, od zwykłego przeziębienia po chorobę wieńcową. Przedstawiają nam stres jako wroga!
Przez 8 lat śledzono życie 30 tys. dorosłych w USA. Zaczęto od pytania: “Ile stresu doświadczyłeś w ciągu ostatniego roku?”. Zapytano też: “Czy uważasz, że stres szkodzi twojemu zdrowiu?”. Potem posłużono się danymi o zgonach, żeby sprawdzić, kto z badanych umarł.
U osób, które w minionym roku doświadczyły wiele stresu, ryzyko śmierci było wyższe o 43%. Ale dotyczyło to TYLKO osób, które jednocześnie WIERZYŁY, że stres im szkodzi. U osób, które doświadczały wiele stresu, ale nie widziały w nim szkodliwości, ryzyko zgonu nie było zwiększone. Więcej – ich ryzyko zgonu było najniższe ze wszystkich badanych, niższe nawet niż u osób, które niewiele się stresowały.
Naukowcy oszacowali, że przez te 8 lat śledzenia zgonów 182 tys. Amerykanów umarło przedwcześnie, nie ze stresu, ale z powodu przekonania, że stres jest szkodliwy. To ponad 20 tys. zgonów rocznie. Jeśli to poprawne obliczenie, to wiara w szkodliwość stresu była na 15 miejscu najczęstszych przyczyn zgonu w USA w ciągu ostatniego roku, wyprzedzając raka skóry, HIV, AIDS i morderstwa.
Czy zmiana myślenia o stresie może nam poprawić zdrowie? Nauka mówi, że tak. Zmieniając nastawienie do stresu, możesz zmienić reakcję ciała na stres.
Jaka jest najczęściej obserwowana reakcja na stres? Serce zaczyna walić, oddech przyspiesza i zaczynamy się pocić. Zazwyczaj odbieramy te fizyczne reakcje jako niepokój, albo objaw ulegania presji.
A gdyby uznać to za objaw tego, że ciało jest pełne energii, że przygotowuje cię do sprostania wyzwaniu?
To walące serce przygotowuje cię do działania. Jeśli szybciej oddychasz, to dobrze. Mózg dostaje więcej tlenu. Jeśli nauczymy się postrzegać reakcje na stres jako pomocne w działaniu, będziemy mniej zestresowani, mniej spięci, bardziej pewni siebie.
W przypadku typowej reakcji na stres puls wzrasta, a tętnice się kurczą. Dlatego chroniczny stres jest czasem wiązany z chorobą wieńcową. To niezdrowy stan na dłuższą metę. Jednak kiedy będziemy postrzegali reakcje na stres jako pomocne, nasze tętnice pozostaną rozluźnione. Serca nadal będzie nam waliło szybciej, ale będzie to znacznie zdrowszy rodzaj pracy serca. Przypominający raczej to, co dzieje się w momentach radości czy przypływu odwagi. W życiu pełnym stresujących wydarzeń ta jedna biologiczna zmiana może spowodować, że zamiast dostać zawału wywołanego stresem w wieku 50 lat, dożyjemy prawie setki.
Nowe odkrycia w dziedzinie nauki o stresie dowodzą, że podejście do stresu ma znaczenie.
Następnym razem kiedy serca będą wam waliły ze stresu, mam nadzieję, że przypomnicie sobie to nowe podejście naukowców do stresu i pomyślicie sobie: to ciało pomaga mi sprostać wyzwaniu.
Gdy tak postrzegacie stres, ciało wam wierzy, a reakcja na stres staje się zdrowsza.
A na koniec dwa wykłady potwierdzające to podejście:
- Pierwszy możecie obejrzeć na TED – 26,5 mln odsłon – Kelly McGonigal · Psycholog zdrowia – autorka bestsellera “The Upside of Stress: Why stress is good for you (and how to get good at it)” – https://www.ted.com/talks/kelly_mcgonigal_how_to_make_stress_your_friend?utm_source=linkedin.com&utm_medium=social&utm_campaign=social&utm_content=2021-4-22-cutdown
- Drugi wykład jest autorstwa dr Wojciech Glac na Youtube – 400 odsłon – Mózg w stresie i depresji https://www.youtube.com/watch?v=eOEAKUoUlyE
Dr Glac jest moim wykładowcą na Psychologii WSB w Gdańsku i zapewniam, że nie znam nikogo innego, kto w tak obrazowy i ciekawy sposób opowiada o biologii mózgu jak dr Glac 😊.
Dbajcie o siebie i o swój stres. Proponuję stres oswoić i korzystać z jego dobrodziejstwa!
Dobrego i zdrowego weekendu!