Nie wygrasz niczego, jeśli nawet nie spróbujesz
Taka prostana myśl: nie da się wygrać, jeśli nawet się nie próbuje. Prawdopodobnie dość często przychodzi Ci do głowy jakiś dobry pomysł. Wpadasz na coś, co mogłoby popchnąć Twoją karierę zawodową na zupełnie nowe tory. Coś, dzięki czemu możesz wspiąć się w życiu na następny poziom. Coś, co by Ci pozwoliło żyć naprawdę świadomym życiem i w pełni się nim zachwycać.
Tylko co się dzieje zaraz potem? Odzywa się głos rozsądku, przez który często przemawia emocja zwana strachem.
…zaczynasz sobie wmawiać, że mogą się wydarzyć różne rzeczy, z powodu których Twój plan się nie powiedzie (tzw. czarne scenariusze).
….zaczynasz się martwić, czy aby dasz radę wypełnić to zobowiązanie, zrealizować aspiracje i osiągnąć założone cele.
…tak długo snujesz najróżniejsze fantastyczne wizje, że w końcu uznajesz je za niegodne Twojej uwagi.
W pewnym momencie śmiały i niesamowity pomysł, który przez chwilę przyspieszał rytm Twojego serca i podrywał duszę do lotu, zaczyna Ci się wydawać głupi, wręcz absurdalny.
I w rezultacie nie podejmujesz działań, które by się mogły przyczynić do urzeczywistnienia go.
Nawet nie próbujesz!
Wyobraź sobie sportowca, który chciałby wygrać – ale w ogóle nie zgłosiłby się do zawodów.
Wyobraź sobie menedżera, który chciałby poprowadzić zespół ku wielkości – ale nie przychodzi na spotkanie w sprawie strategii.
Wyobraź sobie genialnego inwestora, który zamierza wywrócić branżę do góry nogami – ale nie zaczyna nawet odrobinę kombinować i nie chce ryzykować.
I w końcu pomyśl ile to razy marzysz o tym, co by było gdybyś wygrał w lotto, a nawet nie puszczasz kuponu z jednym zakładem.
Nic się nie wydarzy, dopóki się nie ruszysz!
Nie trafisz na pierwsze strony gazet, dopóki będziesz bezczynnie siedzieć. Przeznaczenie staje się udziałem ludzi, którzy przystępują do działania.
Los nagradza zdeterminowanych.
Nigdy nie poznasz smaku zwycięstwa, jeśli paraliżuje Cię apatia.
Mnie również zdarza się czasem tracić zapał. W takich chwilach wracam myślami do słów pewnego indyjskiego mędrca zacytowanego przez mojego mentora Robina Sharma:
“Gdy masz przed soba wielki cel albo nadzwyczajny projekt, twoje myśli są w stanie przezwyciężyć własne ograniczenia. Twój umysł przełamuje swoje granice, a świadomość rozwija się we wszystkich kierunkach. Wówczas wkraczasz do nowego, wspaniałego, wielkiego świata. Drzemiące dotychczas siły, zdolności i umiejętności nagle ożywają. Odkrywasz siebie samego, jakiego nigdy wcześniej nie znałeś – wielce potężniejszego.”
Zachęcam Cię zatem abyś:
1) Nigdy nie porzucał/a świetnych pomysłów, dopóki nie podejmiesz choć próby ich urzeczywistnienia.
2) Zawsze pamiętaj, że nie szkodzi prosić (najgorsze, co się może stać, to że usłyszysz “nie” – a “nie” to potencjalne przyszłe “być może”).
3) Nie trać wiary, gdy Twoje myśli lub serce przepełni strach przed porażką.
4) Nie zapominaj i nie trać wiary w to, że odmowa to cena, którą musisz zapłacić za wierność wobec własnych talentów i swojej wielkości.
Pamiętaj, że jeśli z próbami zdobycia tego, na czym Ci zależy, będziesz wstrzymywać się do momentu, gdy zdobędziesz odpowiednie kwalifikacje, umiejętności czy wiarę w siebie, to przyjdzie Ci czekać bardzo, ale to bardzo długo.
Nie ma czegoś takiego jak idealne warunki, czy idealny moment. Wyczekiwanie na taki idealny moment to forma wymówki, która ma maskować wielki strach przed podjęciem jakiegokolwiek działania.
Pomyślisz pewnie: OK, fajnie się mówi, ale co będzie jak mi się nie uda?
Zadaj sobie inne pytanie: A co będzie jeśli nie spróbujesz?
To ja Ci powiem co będzie.
Całe życie będziesz żałować i roztrząsać, co też się mogło stać albo powinno stać.
Do końca życia nie dowiesz się, kim naprawdę mogłabyś czy mógłbyś być.
"Tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono" - napisała Wisława Szymborska
Zapewniam Cię, że jeżeli wsłuchasz się w pragnienia swojego serca i treść Twoich najskrytszych marzeń, to nie możesz przegrać.
Jeśli zdobędziesz to, na czym Ci zależy – wygrasz.
Jeśli zaś Twoje pragnienia się nie spełnią – na pewno czegoś się nauczysz!
Zawsze powtarzam moim Mentee na sesjach mentoringowych:
Sukces jest efektem podejmowanych właściwych decyzji.
Właściwe decyzje są efektem zdobytego doświadczenia.
Doświadczenie zdobywasz podejmując także, a może głównie złe decyzje – bo one nas nauczą najwięcej!
Jeśli ten tekst był dla Ciebie wartościowy, to wiedz, że pochodzi on z materiałów dostępnych w DIGITAL MENTORING PROGRAM – mojego autorskiego samoobsługowego Programu Mentoringowego.
Jeśli czujesz, że nadszedł czas na radykalną zmianę i nowe, lepsze rezultaty – zapraszam do udziału w DIGITAL MENTORING PROGRAM