Czy to jest już ten czas, aby poważnie myśleć o karierze portfelowej?

Co to jest ta kariera portfelowa? Jest to fakt posiadania kilku prac w niepełnym wymiarze godzin naraz, zamiast jednej pracy w pełnym wymiarze godzin. Kariera portfelowa jest odpowiednia dla osób, które chcą urozmaicić swoje życie zawodowe lub decydować w pełni o swojej przyszłości lub jedno i drugie jednocześnie.

Wiele osób ma trudności ze znalezieniem tej jednej kariery, która uszczęśliwi ich do końca życia. Co by było, gdybyś nie musiał wybierać jednej ścieżki? Obecnie coraz więcej pracowników przedkłada wolność i elastyczność nad pozornie bezpieczną pracę w korporacji. Zjawisko to jest wspierane przez niedawne badanie, z którego wynika, że ​​24 miliony amerykańskich pracowników chce zrezygnować z tradycyjnego zatrudnienia, aby zostać własnym szefem. Okazuje się, że samozatrudnienie jest nowym i nie tylko amerykańskim marzeniem. Wzrost samozatrudnienia w połączeniu z rozwijającą się ekonomią wyzysku (niskie wynagrodzenie, długie godziny czasy pracy) sprawia, że ​​kariera portfelowa jest realną opcją dla wielu myślących dziś o swojej przyszłości głównie młodych ludzi.

Czym jest kariera portfelowa?

Dzisiejsi pracownicy chcą większej kontroli nad tym, jak i dlaczego pracują. Kariera portfelowa może dać im to, a nawet więcej. Kariera portfelowa to styl pracy, w którym łączysz wiele strumieni dochodów — często tworząc mieszankę pracy w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin, freelancingu lub pracy jako konsultant. Na przykład możesz połączyć doradztwo z pracą w niepełnym wymiarze godzin, opracowywaniem własnego produktu lub usługi i pisaniem na zlecenie. Największym tematem związanym z karierą portfelową jest samozarządzanie. Ty decydujesz kiedy pracujesz, z kim pracujesz i ile jesteś wart.

Jakie są korzyści z kariery portfelowej?

Jest mało prawdopodobne, że jedna praca będzie w stanie zapewnić Ci satysfakcję, rozwój i wszechstronność, na jaką zasługujesz. Kariera portfelowa oferuje wiele korzyści, w tym możliwość:

– Poznania swoich pasji

– Rozwijania nowych umiejętności i wiedzy

– Kontrolowania trajektorii swojej kariery

– Cieszenia się większą elastycznością i różnorodnością w swojej pracy

– Realizowania wielu strumieni dochodów (zapewniając większe bezpieczeństwo finansowe i możliwość rozłożenia ryzyka na kilka projektów lub firm)

Czy kariera portfelowa jest dla Ciebie odpowiednia?

Istnieje pewien typ osoby, którą pociąga kariera portfelowa. Barbara Sher, autorka bestsellera Refuse to Choose, nazywa je „Skanerami”. Jedną z najbardziej podstawowych cech skanera jest intensywna ciekawość w wielu niezwiązanych ze sobą tematach — interesuje ich wszystko. Innym terminem używanym do opisania tego typu osoby jest multipotencjalność. Multipotencjalność to termin edukacyjny i psychologiczny odnoszący się do zdolności i preferencji osoby, szczególnie o silnej ciekawości intelektualnej lub artystycznej, do osiągania sukcesów w dwóch lub więcej różnych dziedzinach.

Aby ustalić, czy kariera portfelowa może być dla Ciebie odpowiednia, zacznij od zadania sobie następujących pytań:

– Czy jesteś rozdarty między kilkoma opcjami swojej przyszłej kariery i trudno ci się zdecydować?

– Często masz w głowie wiele pomysłów na projekty lub biznesy?

– Czy lubisz przez chwilę zagłębiać się w jeden przedmiot lub karierę, a potem szybko rozprasza cię coś innego?

– Czy myśl o osiedleniu się w jednej karierze lub branży i wspinaniu się po drabinie korporacyjnej przez resztę swojego życia jest całkowicie niewyobrażalna?

Jeśli odpowiedziałaś/-eś „tak” na jedno lub więcej z tych pytań, możesz zastanowić się, czy kariera portfelowa może zapewnić ci różnorodność i autonomię, której pragniesz.

W tym zmieniającym się środowisku pracy specjalizowanie się w jednej rzeczy jest ryzykowne. Trudno jest również uzyskać całą satysfakcję, jakiej potrzebujemy jako ludzie, z jednej pracy. Łączenie umiejętności i podążanie wieloma ścieżkami kariery zapewnia większe bezpieczeństwo i jest skutecznym sposobem na zachowanie elastyczności. Chociaż ten styl pracy może niektórym wydawać się niekonwencjonalny, stanie się on coraz bardziej normą, ponieważ coraz więcej osób odkryje korzyści płynące z tworzenia kariery, na którą zasługują. W końcu, jeśli nie przejmiesz na własność swojej kariery, przejmie ją ktoś inny i będziesz na jego łasce do końca życia.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: