10 Global Mentoring Walk

W dniu 4 września 2021 roku miałam honor i olbrzymią przyjemność uczestniczyć w charakterze Mentora w 10 jubileuszowej edycji Global Mentoring Walk. Wydarzenie miało miejsce w malowniczej scenerii Łazienek Królewskich w Warszawie.

Co to jest Global Mentoring Walk, a także Vital Voices – organizator tego wydarzenia?

Vital Voices Chapter Poland reprezentuje międzynarodową organizację Vital Voices Global Partnership, którą w 1997 roku założyły Hillary Clinton i Madeleine Albright. Ówczesna Pierwsza Dama Ameryki i była Sekretarz Stanu chciały wspierać kobiety w imię zasady, że „prawa człowieka to prawa kobiet, a prawa kobiet to prawa człowieka”.

Vital Voices w Polsce zostało stworzone z inicjatywy Darii Gołębiowskiej –Tataj. W 2006 roku, amerykański Departament Stanu i magazyn FORTUNE zaprosił Ją, jako jedną z 17 kobiet na świecie, na pierwszą edycję programu dla przyszłych liderek globalnego biznesu. Podczas programu poznała Hillary Clinton i po powrocie do Polski zainicjowała polski oddział Vital Voices. W 2010 roku wraz z Agnieszką Bilińską założyły fundację Głosy Kobiet.

Misją Vital Voices Poland jest inwestowanie w kobiety o potencjale przywódczym w Polsce, Europie i Azji. Fundacja posiada grono ponad 100 stypendystek prestiżowego programu mentoringu, w tym kobiety z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Mołdawii. Fundacja przeszkoliła ponad 500 kobiet w Polsce zakresie przywództwa.

Pomaga korporacjom w formułowaniu strategii Corporate Social Responsibility.

Idea Global Mentoring Walk jest bardzo prosta: podczas wspólnego spaceru uznani liderzy spotykają się z kobietami, które do tej roli aspirują. Lider doradza i wspiera swoją podopieczna. Dyskutują na temat swoich wyzwań zawodowych i dzielą się doświadczeniami, budując relację Mentor-Mentee. Ta relacja często nabiera charakteru długofalowego, a obie strony utrzymują regularny kontakt i kontynuują proces mentoringu we własnym zakresie.

Skąd pomysł na Global Mentoring Walk? Zupełnie spontanicznie wpadła na niego założycielka i była Prezes Oxygen Media – partnerka biznesowa Oprah Winfrey – Geraldine Laybourne. Wypełniony od rana do nocy grafik nie pozwalał jej spotykać się ze wszystkimi kobietami, które chciały się od niej uczyć i korzystać z rad. Zamiast odmawiać, zaproponowała żeby dołączyły do jej codziennego spaceru i tak wspólne spacery stały się praktyką, która zainspirowała świat.

Zostaw komentarz

%d bloggers like this: